Podpis sporazuma o sodelovanju med organizacijo NEDO in SPIRIT Slovenija
16. 05. 2014
Gre za sodelovanje pri pripravi študije izvedljivosti, ki bo identificirala možno izvedbo skupnega demonstracijskega projekta v Sloveniji na področju pametnih omrežij oz. pametnih skupnosti.
V četrtek, 15. maja 2014 sta v. d. direktorja Javne agencije SPIRIT Slovenija, Tomaž Klemenc in izvršni direktor organizacije NEDO, Hiroshi Kuniyoshi, v Vladni palači RS podpisala pismo o nameri za možno izvedbo skupnega demonstracijskega projekta med agencijo SPIRIT Slovenija in organizacijo New Energy and Industrial Technology Development Organization (NEDO) iz Japonske.
Gre za sodelovanje pri pripravi študije izvedljivosti, ki bo identificirala možno izvedbo skupnega demonstracijskega projekta v Sloveniji na področju pametnih omrežij oz. pametnih skupnosti.
Slovenija vidi Japonsko kot pomembnega strateškega partnerja za dolgoročno sodelovanje, da pa obstajajo obojestranski interesi za sodelovanje dokazuje udeležba obeh strani na slavnostnem podpisu, saj so bili prisotni tudi japonski veleposlanik v Sloveniji, njegova ekscelenca gospod Shigemi Jomori; državni sekretar na Ministrstvu za gospodarski razvoj in tehnologijo, g. Janko Burgar; predstavniki Urada predsednika Republike Slovenije; Kabineta predsednice vlade; Ministrstva za infrastrukturo in prostor; Ministrstva za zunanje zadeve ter Ministrstva za izobraževanje, znanost in šport.
Na agenciji SPIRIT Slovenija smo prepričani, da bo z ustrezno zavezo in podporo Ministrstva za gospodarski razvoj in tehnologijo ter Ministrstva za infrastrukturo in prostor ter tudi drugih ministrstev in inštitucij, omogočena lažja izvedba demonstracijskih projektov, ki prikazujejo visokotehnološke produkte in storitve slovenskih podjetij ter jim s tem dodajo tržni potencial in omogočajo prodor na tuje trge.
Sodelovanje med organizacijo NEDO ter agencijo SPIRIT bo vzorčni primer, kako moramo v bodoče pripravljati in izvajati tovrstne demonstracijske projekte na področjih, kamor je slovensko gospodarstvo strateško usmerjeno. Slovenija se mora, tako kot druge manjše države, usmerjati na področja, kjer lahko doseže veliko dodano vrednost in na področja, kjer obstaja kritična masa, tako raziskovalcev kot podjetij, ki lahko znanstvena odkritja pretvorijo nazaj v denar. S podobnimi povezovanji in sodelovanji bomo v prihodnje prispevali k hitrejši rasti gospodarstva in povečevanju konkurenčnosti.