Brezplačni dogodki v okviru Tedna vseživljenjskega učenja, Ljubljana

Brezplačni dogodki v okviru Tedna vseživljenjskega učenja, Ljubljana

16. 05. 2017

Kraj: Kadis d.o.o., Koprska 72, Ljubljana

ZA KARIERNE SVETOVALCE, IZOBRAŽEVALCE, ISKALCE ZAPOSLITVE IN STARŠE

  • 25. maj 2017, od 12.00 do 13.30 ure

Razvoj veščin z uporabo MOOC-ov

Vsem je dobro znano, da so države članice Evropske unije postavljene pred mnoge ekonomske izzive. Število mladih, ki pristanejo med brezposelnimi (ang. un-employed) ali pa opravljajo (priložnostna) dela, ki niso v skladu z njihovo izobrazbo in izkušnjami (ang. under-employed), je vedno več. Na trgu je vse več mladih in starejših iskalcev zaposlitve z univerzitetnimi diplomami in formalnimi kvalifikacijami, med tem pa delodajalci vse pogosteje poročajo, da na trgu težko najdejo ustrezne kandidate - take, ki bodo imeli dobro razvite prenosljive kompetence in tudi  določene poklicno specifične veščine. Projekt DESTINY želi ponovno povezati sistem izobraževanja s trgom dela, spodbujati razvoj različnih veščin pri posameznikih, zmanjšati brezposelnost mladih in z uporabo MOOC-ov (množičnih odprtih spletnih tečajev), ki omogočajo brezplačno pridobivanje znanja, spodbuditi izobraževalne organizacije k implementaciji inovativnega pedagoškega izobraževalnega modela. Predstavili vam bomo prve MOOC-e v slovenskem jeziku s področja poslovne komunikacije in upravljanja samega sebe.

  • 25. maj 2017, od 14. do 16. ure

Zavedanje odnosov: ključ do učinkovitega dela - orodje SDI za šole in vrtce

Orodje SDI® (Strength Deployment Inventory) temelji na Teoriji zavedanja odnosov. Razvil ga je dr. Elias H. Porter, priznani psiholog, ki je delo začel v sodelovanju s Carlom Rogersom. Od takrat SDI uporabljajo po vsem svetu in je bil preveden v številne jezike.  Z njegovo pomočjo bolje razumemo svoje vedenje, vzroke in motive za sprejemanje določenih odločitev in vpliv našega vedenja na druge. Za razliko od drugih orodij za spoznavanje osebnosti gre SDI nekoliko dlje od samega vedenja, saj skuša prepoznati motivacijo. Tako pomaga odgovoriti na vprašanje, zakaj se posamezniki vedejo tako, kot se. Dejanja druge osebe je namreč lažje sprejeti, če razumemo njene motive in namene. Na podlagi tega lahko razumemo tudi njeno vedenje. Ne nazadnje pa se s pomočjo orodja SDI naučimo uporabiti to znanje pri vzpostavljanju uspešnejših odnosov z ljudmi v vsakršnih okoliščinah, na primer s sodelavci, strankami, nadrejenimi, dobavitelji in seveda s svojo družino in prijatelji. SDI ljudem pomaga tako, da se naučijo ceniti raznolikost, jih spodbuja k učinkovitejši komunikaciji ter jih uči uspešno reševati medsebojne konflikte.  

  • 25. maj 2017, od 16.30 do 18.00 ure

Kako pomagati mladostniku pri načrtovanju karierne poti

Na prvi pogled se zdi, da je karierna odločitev stvar posameznika, ki avtonomno in neodvisno od zunanjih okoliščin sprejme odločitev o nadaljnji karierni poti, a raziskave kažejo, da na končno karierno odločitev vplivajo številni dejavniki. Tudi vpliv staršev je dokazno pomemben dejavnik kariernih odločitev otrok in mladostnikov. Starši so prvi »vir informacij«, na katerega se otroci obrnejo po nasvet, ko začnejo raziskovati svet dela in njihov »osebni svetovalec«. A starši pogosto čutijo, da na to vlogo niso najbolje pripravljeni, prav tako nimajo potrebnih informacij. Na drugi strani šolskim svetovalcem zmanjkuje časa za aktivnosti, ki bi mladim olajšale načrtovanje kariere. Zato je ključno, da starše opremimo z informacijami, da bodo lahko prevzeli aktivno vlogo v tem procesu. Starši se v okviru interaktivnega predavanja seznanijo s faktorji načrtovanja  lastne oz. otrokove kariere, najpogostejšimi težavami pri vodenju kariere, ter kako se jim izogniti. Prav tako se staršem pokažemo, katere informacije mladostniki potrebujejo, da lahko sprejmejo dobre karierne odločitve in kje lahko te informacije pridobijo.

ZA PODJETNIKE, VODJE IN KADROVIKE

  • 7. junij 2017, od 11.30 do 16.00 ure

Med kladivom in nakovalom: izzivi sodobnega vodenja

Postati vodja in biti kos izzivom

Ljudje, ki se resnično izkažejo pri svojem delu, so velikokrat postavljeni na mesto vodje. Napredovanje je velika sprememba za novega vodjo in za sodelavce. Veselja in samozavesti ob napredovanju pa je lahko tudi hitro konec, če se posameznik nanj ne pripravi. Strokovnjaki se strinjajo, da je sprememba identitete odločilna pri procesu napredovanja. Ko posameznik prevzame identiteto vodje, se zave, da vodenje pomeni dosegati cilje s pomočjo sodelavcev. Komunikacija je še posebej pomembna ravno v prvih tednih. Velika prednost novega vodje je, da je bil še pred kratkim del iste ekipe, zato sodelavce pozna, kar omogoča lažje vodenje. Dilema, s katero se novi vodja neizogibno sreča, je predvsem ta, kako ohraniti dobre odnose, a se hkrati izkazati kot dober vodja.

Celovit razvoj vodij s coachingom

Individualni trening oz. coaching je eden najučinkovitejših načinov za doseganje želenih sprememb v razmišljanju in obnašanju pri ljudeh in v organizaciji. Pomaga odpravljati motnje, ki onemogočajo doseganje uspeha. Usposobljen coach vam skozi razgovor, postavljanje vprašanj in z ustreznimi testi pomaga odkriti, kaj v vaših strategijah in vedenju je učinkovito in kaj je potrebno spremeniti. Z razvojem vodstvenih kadrov in odnosnih procesov v organizacijah nudimo podporo vrhnjim menedžerjem v različnih podjetjih pri doseganju njihovih organizacijskih ciljev. Cilj je razviti strategijo, ki upošteva posamezne potrebe organizacije in ima cilj zgraditi funkcionalne odnose, vzpostaviti učinkovito vodenje in učinkovite delovne procese.

Orodja za učinkovito vodenje sodelavcev

Naloge vodje se od podjetja do podjetja lahko razlikujejo. V manjših podjetjih morajo vodje običajno poleg vodenja ljudi opravljati tudi strokovne naloge, v drugih podjetjih pa se od njih pričakuje, da se bodo ukvarjali predvsem z vodenjem. Vsem pa je skupno, da se vsakodnevno srečujejo s težavami svojih zaposlenih.  Spoznali boste posodobljene verzije nekaj najbolj učinkovitih orodij za vodenje zaposlenih: letni razgovori, coaching, SDI, ocenjevalni center, metodo 360 itd.

Kako pridobiti in obdržati milenijce

»Milenijci« postaja čedalje pogosteje uporabljan in že skoraj famozen izraz, ki označuje generacije rojene med letoma 1980 in 2000. Te generacije so že vstopile na trg dela in tako sedaj v njem bolj ali manj uspešno sobivajo z ostalimi zaposlenimi. Teorija pravi, da gre za posameznike, ki imajo zaradi značilnosti časa in okolja, v katerem so odrasli in v katerem se zaposlujejo, bistveno drugačne lastnosti in pričakovanja od svojih staršev ter starih staršev. Praktične izkušnje delodajalcev pa so jim že podale oznake kot npr. problematični, nezanesljivi, svojeglavi, naduti … po drugi strani pa tudi inovativni, timski in ambiciozni. Ne glede na že ustvarjene stereotipe in mnenja, so milenijci neizogibna sedanjost in prihodnost zaposlovanja. Na delavnici bomo tako govorili o njihovih značilnostih, pričakovanjih in kadrovskih strategijah, ki so lahko delodajalcem v pomoč pri pridobivanju in vključevanju mladega kadra v delovno okolje.

  • 13. junij 2017, od 11.00 do 13.00 ure

Kreiranje zmagovalnega tima s pomočjo orodja SDI

Orodje SDI® (Strength Deployment Inventory) temelji na Teoriji zavedanja odnosov. Razvil ga je dr. Elias H. Porter, priznani psiholog, ki je delo začel v sodelovanju s Carlom Rogersom. Od takrat SDI uporabljajo po vsem svetu in je bil preveden v številne jezike.  Z njegovo pomočjo bolje razumemo svoje vedenje, vzroke in motive za sprejemanje določenih odločitev in vpliv našega vedenja na druge. Osnovno izhodišče je prepoznavanje in zavedanje značilnosti lastnega vedenja in vedenja ljudi, s katerimi delate. Ko razumemo in prepoznamo motivacijske dejavnike za njihovo vedenje, lažje in učinkoviteje z njimi sodelujemo, jih motiviramo in jih vodimo. Priložnosti za razvoj se ne pojavijo pri spreminjanju ljudi, temveč pri spreminjanju njihovega zaznavanja drugih in načina, kako vzpostavljajo odnose z drugimi. Namen orodja NI nekoga spremeniti, namen je pokazati učinkovitejši način osebnih in poslovnih odnosov in s tem doslednejše doseganje ciljev.

  • 13. junij 2017, od 13.30 do 16.00 ure

Metode za merjenje potenciala zaposlenih

Ocenjevalni center

Gre za eno redkih metod, ki dokazano zanesljivo napoveduje prihodnje vedenje na delovnem mestu in je za zdaj za številne namene tudi najboljši diagnostični instrument. Metoda je sestavljena iz različnih simulacij delovnega mesta; pogoste so pisne situacijske naloge, skupinske diskusije, igre vlog (recimo pogovori s “strankami” ali “podrejenimi”), predstavitve pred skupino. Je neodvisna od različnih možnih virov diskriminacije, kot sta spol in etnični izvor in jo je mogoče precej vpeti v vsakdanje procese v podjetju, saj je dostopna tudi za manjše organizacije. Psihološki testi so lahko del ocenjevalnega centra, potrebna  pa je vsaj ena praktična naloga ali preizkus.

Metoda 360°

Perspectives 360° je ocenjevalni sistem, ki omogoča, da kompetence vodij ocenijo vsi, ki vstopajo z njim v odnose na delovnem mestu (nadrejeni, podrejeni, sodelavci na enakovredni ravni, lahko pa tudi poslovni partnerji). Gre za metodo, ki nevtralizira subjektivnost, ki običajno spremlja ocenjevalne sisteme. Prednosti P360°:

  • Možnost »on-line« reševanja zagotavlja popolno časovno prilagodljivost.
  • Sistem zagotavlja popolno anonimnost.
  • Perspectives 360 je izvorno britanski vprašalnik.
  • Vprašalnik zajema 6 temeljnih kompetenc vodi (komunikacija, vodenje, vodenje ljudi, načrtovanje, osebna učinkovitost, timsko delo), ki jih sestavlja 25 specifičnih kompetenc.
  • Kaj dobimo? Natančen vpogled v močne in šibke strani posameznikov, posameznik dobi vpogled v svoje ‘slepe pege’ oz. vedenja, ki se jih sam niti ne zaveda, v okviru individualnega coaching srečanja izdelamo osebni razvojni načrt, ki omogoča posamezniku samostojno nadgrajevati/izboljševati svoje vodstvene veščine, vpogled v primanjkljaje in s tem potrebe po usposabljanju na nivoju skupine, oddelkov Interpretacijo ugotovitev poda ocenjevanemu posamezniku KADIS-ov strokovnjak.

Vse delavnice bodo potekale na lokaciji Kadis d.o.o., Koprska 72, Ljubljana.

Prijave in dodatne informacije: e-naslov: maja.milojkovic@kadis.si ali na telefonski številki: (01) 200 81 80.

Ali se vam je zdel članek koristen? Da Ne



Nazaj