Katere afriške države so najbolj privlačne?

Katere afriške države so najbolj privlačne?

20. 09. 2016

1 0
Koristnost članka
1 oseb je članek označilo kot koristen.

Vir in informacije: Glas gospodarstva, 15. 9. 2016, Avtor: Ante Milivoj

Afrika je lahko priložnost za slovensko gospodarstvo. K njej je treba pristopiti sistemsko in s pravo dozo motivacije.

Afrika je veliko več kot sinonim za revščino, vojne, Tita in njegove afriške prijatelje v združenju neuvrščenih držav. Predvsem je to kontinent več kot petdesetih držav, ki so si med seboj tako različne, da jim je skupni imenovalec samo geografija. Poleg različnih jezikov, zgodovine, stopnje razvoja in interesov imajo tudi različne poglede na stopnjo vpetosti globalnih gospodarstev na njihovih lokalnih trgih.

Veliki večini je skupna pozitivna gospodarska rast, rastoč srednji sloj, vključevanje v globalne verige vrednosti in želja po bolj pomembni vlogi na političnem in gospodarskem zemljevidu sveta.

Katere države so zanimive za slovenska podjetja?

Afrika ima veliko potenciala za slovenska podjetja. Glede na navedeno lahko afriške države razdelimo v tri skupine potencialno najbolj zanimivih držav.

V prvi so Egipt, Maroko, Južna Afrika in Tunizija kot trgi, ki so diverzificirani, zreli, v nekaterih dejavnostih celo tržni vodje.

V drugi skupini so trgi, katerih gospodarstva slonijo na nafti in plinu: Alžirija, Angola, Čad, Ekvatorialna Gvineja, Gabon, Kongo, Libija in Nigerija.

V tretji skupini so gospodarstva v tranziciji, ki zaradi ekonomije obsega predstavljajo potencialno priložnost: Gana, Kamerun, Kenija, Mozambik, Senegal, Tanzanija, Zambija.

Kaj je Afrika danes:

  • 54 držav,
  • več kot 50 milijonskih mest,
  • 16 od 26 najbolj rastočih gospodarstev,
  • 720 milijonov mobilnih telefonov,
  • 167 milijonov uporabnikov interneta,
  • 95 milijonov uporabnikov Facebooka,
  • vsak tretji Afričan je pripadnik srednjega razreda,
  • 5-odstotna letna gospodarska rast v povprečju na kontinentu v zadnjih 15-ih letih.

Kaj bo Afrika jutri?

  • Nadaljnje 6- do 7-odstotne povprečne stopnje rasti afriških gospodarstev do leta 2020,
  • 50 odstotkov prebivalstva bo živelo v urbanem okolju do leta 2030,
  • 1,1 milijarde aktivne delovne populacije do leta 2040.

Kako pristopiti k afriškim trgom?

Slovensko gospodarstvo mora spet začeti pogledovati proti Afriki. V preteklosti je bilo aktivno vpeto v posle z Afriko, kar pa je po osamosvojitvi zamrlo, z začetkom tisočletja pa je ponovno prisoten trend rasti.

Pri vstopanju na afriški trg se morajo slovenska podjetja zavedati, na kaj je treba v tem procesu paziti, saj so se v preteklosti nekatera podjetja pri tem opekla. Uspešne zgodbe temeljijo na načrtnem delu, obveznem osebnem pristopu in upravljanju najnižje možne tolerance rizikov. Slednji niso v Afriki nič višji ali nižji kot drugje.

Glavni slovenski izvozni trgi v Afriki v mio EUR v letu 2015 ter njihov delež v celotnem izvozu v Afriko:

Alžirija

143

47%

Egipt

43

14%

Južna Afrika

33

11%

Tunizija

17

6%

Maroko

13

4%

Sudan

12

4 %

Libija

9

3%

Nigerija

8

3 %

Gana

5

2%

Angola

3

1 %

Ostali trgi

16

5 %

Ali se vam je zdel članek koristen? Da Ne



Nazaj