Vrste tveganj pri poslovanju na tujih trgih

Vrste tveganj pri poslovanju na tujih trgih

17. 08. 2010

Vir in informacije: www.izvoznookno.si, 22.7.2010, Avtor: Franja Zagorc

Poslovanje na tujih trgih ne prinaša le finančnega in komercialnega tveganja, temveč tudi tveganje, ki izhaja iz razmer v državi in kulturnega okolja. Podjetja so pogosto pozorna le na prvi dve kategoriji in zanemarijo zadnji dve, ki sta prav tako zelo pomembni za uspešno poslovanje.

Podjetja verjetno največ pozornosti namenijo finančnemu tveganju (t. i. currency/financial risk), torej predvsem tveganju, ki izhaja iz nihanja valutnih tečajev, vrednotenja premoženja, davčnih obremenitev v tujini, inflacije in transfernih cen.

Med komercialno tveganje (t. i. commercial risk) uvrščamo težave, do katerih lahko pride zaradi nezanesljivega partnerja, operativne probleme, neprimerno izbiro časa vstopa na tuji trg, neprimerno postavljene cene in strategije trženja, težave zaradi strukture trga in intenzivnosti konkurence, morebitno neizvedbo zastavljene strategije in podobno.

Manj pozornosti podjetja namenijo tveganju, ki izhaja iz razmer v določeni državi (t. i. country risk). Podjetja morajo biti pripravljena na morebitno tržno intervencijo države, v kateri poslujejo, protekcionizem, ovire pri trgovini in investicijah, pomanjkanje varnostnih standardov in zaščite intelektualne lastnine, neugodno zakonodajo, nestabilno gospodarsko ter socialno in politično okolje.

Nenazadnje je pomembno tudi tveganje, ki ga prinaša poslovanje v drugačnih kulturnih okoljih (t. i. cross-cultural risk). Razlike v kulturnih vzorcih v mednarodnem poslovanju niso nepomembne (dimenzija časa se razlikuje od kulture do kulture, prav tako na primer način rokovanja itd.), različne kulture pa poznajo tudi različne načine odločanja, različne pogajalske vzorce in etična načela.

Dodatne informacije: Več informacij na najdete na sledečih spletnih straneh:

Ali se vam je zdel članek koristen? Da Ne



Nazaj