Kako do zaščite patenta

Kako do zaščite patenta

07. 12. 2011

6 0
Koristnost članka
6 oseb je članek označilo kot koristen.

Vir in informacije: Finance 30.11.2011, www.finance.si

Če želite svoj izum zaščititi v več kot treh ali štirih evropskih državah, se vam najverjetneje splača pridobiti evropski patent. Vsekakor pa pred kakršnokoli vlogo preračunajte stroške in preverite, ali je vaš izum res novost.

Prvi korak, če želite pridobiti slovenski patent, je vložitev prijave na Urad RS za intelektualno lastnino. Prijavo lahko slovenski prijavitelji (fizične ali pravne osebe) vložijo sami ali prek zastopnika, ki je vpisan v register zastopnikov pri uradu (tega plačate posebej). Tuje osebe lahko prijavo vložijo le prek zastopnika. Pred vložitvijo prijave se pozanimajte, ali je vaš izum res nov v svetovnem merilu, kajti če ni, ugotovitvene odločbe zagotovo ne boste dobili. Kako lahko to ugotovite? Podatke lahko poiščete po brezplačnih svetovnih bazah (na primer na http://worldwide.espacenet.com/).

Ob pomanjkljivi prijavi vas bodo pozvali k dopolnitvi

Po vloženi prijavi urad preveri, ali ta izpolnjuje pogoje za podelitev patenta, razen pogojev glede novosti, inventivne ravni izuma in industrijske uporabljivosti. Za to mora imetnik patenta v devetih letih od datuma prijave sam predložiti dokaz, da so izpolnjeni. Če je prijava pomanjkljiva ali nepravilna, vas bodo pozvali k dopolnitvi oziroma popravilu, če pa izpolnjuje vse pogoje, urad izda sklep o objavi patentne prijave in po 18 mesecih od dneva prejema prijave objavi podatke o patentni prijavi v svojem uradnem glasilu, objavi patentno prijavo in podeli patent. Patent traja 20 let od datuma vložitve prijave in velja samo v Sloveniji.

Kaj mora vsebovati patentna prijava?

Nujne sestavine patentne prijave so zahteva za podelitev patenta (obrazec SIPO P-1), opis izuma (prikaz problema, podatki o znanih rešitvah in njihovih pomanjkljivostih ter opis nove rešitve), patentni zahtevek ali zahtevki (v enem stavku opredeljena obseg in vsebina patentnega varstva), povzetek (kratka vsebina bistva izuma) in skica ali skice, če je to potrebno, naštevajo na uradu. Plačati morate tudi 110 evrov prijavne pristojbine.

Patent dokončno določi ugotovitvena odločba

Če torej prijava izpolnjuje vse pogoje, urad po 18 mesecih podeli slovenski patent. A ta je še nepreizkušen, v patentnih zahtevkih pa je definiran najširši možni obseg zaščite. Imetnik lahko, če želi, do izteka devetega leta trajanja patenta uradu predloži pisno dokazilo o tem, da je bil njegov izum na dan prijave inovativen, nov in industrijsko uporaben (dokazila so natančno določena in hierarhično definirana). Če dokazila ne predloži pravočasno, veljavnost patenta nepreklicno preneha po desetih letih. Na osnovi imetnikovih dokazil urad izda ugotovitveno določbo, ki dokončno določi patent. Zanj je treba vsako leto plačevati pristojbino za vzdrževanje. Prijavna pristojbina pokrije prva tri leta vzdrževanja patenta, potem pa znesek z leti ekspotencialno narašča - za četrto leto plačate na primer 34 evrov, za dvajseto pa 1.100 evrov. Če je patent uspešen, bo veljal dolgo, in če je uspešen, prinaša denar.

Kaj pa v tujini?

Do patenta, ki ga želite uporabljati v tujini, lahko pridete po treh poteh: z nacionalno prijavo, vloženo pri ustreznem organu tuje države, z mednarodno prijavo po pogodbi o sodelovanju na področju patentov (tu je vključenih 142 držav) in z evropsko patentno prijavo (velja za 39 držav). Kateri je najprimernejši, je odvisno od primera do primera. Izračunajte, ali se vam bolj splača pridobiti patente v vsaki državi posamezno ali zaprositi za evropski patent, cene so namreč po državah različne. Tako je lahko pridobitev patenta v treh do petih tujih državah (odvisno je sicer, v katerih) načeloma cenejša od evropskega patenta. Vendar je kakovost evropskega patenta najvišja. Podrobnosti najdete na spletni strani: www.uil-sipo.si/uil/dejavnosti/patenti/.

Ali se vam je zdel članek koristen? Da Ne



Nazaj