Na kaj morate biti pozorni ob zaprtju s.p. zaradi upokojitve

Na kaj morate biti pozorni ob zaprtju s.p. zaradi upokojitve

06. 08. 2019

36 2
Koristnost članka
36 oseb je članek označilo kot koristen.

Vir in informacije: Portal FinD-INFO, 23. 7. 2019, www.findinfo.si, Avtor: Magdalena Mirkac, specialistka za delovno pravo, Trgotur d.o.o.

Zavezanec s.p., ki opravlja storitveno dejavnost, se bo upokojil. Zanima nas kako postopati z zaposlenimi, ki bodo odpuščeni, ali obstaja obrazec z odločbo o odpovedi delovnega razmerja oz. kaj vse mora vsebovati odločba? Zanima nas tudi, kolikšne so predvidene odpravnine za zaposlene? Zavezanec pa tudi razmišlja, da bi prodal poslovne prostore in dejavnost - na kaj moramo biti pozorni pri tem?

Zanimate se kako ravnati in na kaj vse biti pozorni ob zaprtju s.p. zaradi upokojitve.

Ker gre za odpovedi zaposlenim, ustrezen dokument ni odločba, kot navajate, ampak je delavcem potrebno zakonito vročiti - odpovedi pogodbe o zaposlitvi. Redne odpovedi pogodbe o zaposlitvi se morajo podati v skladu  z določbami Zakona o delovnih razmerjih  (ZDR-1) o odpovedi pogodbe o zaposlitvi iz poslovnih razlogov, pri čemer je v teh primerih prenehanja delodajalca za vse zaposlene odpovedni rok 30 dni. Ker gre za primer prenehanja delodajalca (107. člen ZDR-1), je pogodbo o zaposlitvi dopustno odpovedati tudi tistim delavcem, ki so sicer varovani pred odpovedjo. Delavci, ki jim je odpovedna pogodba o zaposlitvi pa imajo tudi pravico do odpravnine v skladu s 108. členom omenjenega zakona.

Odpovedi, ki jih boste delavcem vročili, bodo zanje podlaga, da se bodo lahko prijavili na Zavod za zaposlovanje in sicer v roku treh delovni dni po vročeni odpovedi v evidenco iskalcev zaposlitve, po prenehanju pa v roku 30 dni še v evidenco brezposelnih. Na zavodu le-ti potem lahko uveljavljajo tudi nadomestilo za brezposelnost – o vsem tem jih je potrebno seznaniti v odpovedi, kot tudi s tem, da imajo pravico v roku 30 dni od dneva vročitve redne odpovedi, zahtevati sodno varstvo pred pristojnim delovnim sodiščem.

V postopku prenehanja delovnega razmerja, zaradi prenehanja delodajalca, je zaposlenim skupen odpovedni rok 30 dni, odpravnina za zaposlene pa se razlikuje od vsakega posameznika posebej in sicer v odvisnosti od polnih let, ki jih ima posamezni zaposleni do prenehanja pri delodajalcu in v odvisnosti od povprečne mesečne plače, ki jo je prejel delavec ali, ki bi jo prejel delavec, če bi delal v zadnjih treh mesecih pred odpovedjo, kar je osnova za izračun odpravnine.

Sicer pa delavcu pripada odpravnina v višini:

  • 1/5 osnove za vsako leto dela pri delodajalcu, če je zaposlen pri delodajalcu več kot eno leto do deset let,
  • 1/4 osnove za vsako leto dela pri delodajalcu, če je zaposlen pri delodajalcu več kot deset let do 20 let,
  • 1/3 osnove za vsako leto dela pri delodajalcu, če je zaposlen pri delodajalcu več kot 20 let.

Za delo pri delodajalcu se šteje tudi delo pri njegovih pravnih prednikih.

Pri zapiranju podjetja pa vas čakajo postopki na AJPESU, kjer je potrebno v zakonskem roku podati obvestilo o nameravanem zaprtju in kasneje urediti dokumentacijo za zaprtje oziroma izbris iz Poslovnega registra, potrebno je urediti odjave iz obveznih zavarovanj, zapreti poslovni račun, urediti obveznosti do FURS itd. Kar se pa prodaje podjetja tiče, gre za specifično področje, kjer se lahko pojavi nemalo težav in nejasnosti, zato predlagam, da se pri tem obračate na pomoč in sodelovanje strokovnjakov. Pri prodaji boste na primer mogli biti previdni glede postavitve ustrezne cene, glede plačil, glede ustreznosti pogodb (le te morajo biti pravilno zapisane, pogoji natančno določeni), glede časovnih determinant, glede kupca in glede tega komu boste zaupali, da pri vsem tem sodeluje oziroma je posrednik pri prodaji.

Ali se vam je zdel članek koristen? Da Ne



Nazaj