V javni razpravi predlog novele Zakona o gospodarskih družbah (ZGD-1K)

V javni razpravi predlog novele Zakona o gospodarskih družbah (ZGD-1K)

04. 06. 2019

Objavljeno: Portal FinD-INFO, 21. 5. 2019, www.findinfo.si

Ministrstvo za gospodarski razvoj in tehnologijo je v javno razpravo posredovalo predlog Zakona o spremembah in dopolnitvah Zakona o gospodarskih družbah (novela ZGD-1K). Kaj se obeta novega?

  • Dodajajo se nove omejitve ustanavljanja, s katerimi se želi preprečiti pojav novih nepoštenih poslovnih praks (onemogoča se ustanavljanje ali pridobitev statusa družbenika osebam z izrečeno globo za prekrške v zvezi z delom, dodatno se omejuje ustanavljanje družb na  zalogo).
  • Kot sedež se ne bo več navajal zgolj kraj, temveč tudi ulica in hišna številka (v zvezi s tem se širi pristojnost tržnega inšpektorata in uvajajo dodatne globe).
  • Briše se določba, da mora podjetnik objaviti nameravan prenos. Črta se obveznost podjetnika, da 15 dni pred nameravanim prenehanjem to namero objavi na spletni strani AJPES.
  • Urejajo se situacije, ko samostojnemu podjetniku imetnik nepremičnine prekliče soglasje za opravljanje dejavnosti.
  • Urejajo se posojila članom organov vodenja ali nadzora in prokuristom, pogodba o opravljanju funkcije in pogodba o svetovanju, politika prejemkov, notranja revizija… v delniških družbah.
  • Urejajo se nekatera področja poslovanja gospodarsko interesnih združenj…

Podrobneje o predvidenih novostih ZGD-1K

Novela bo prinesla nove omejitve ustanavljanja podjetij, da bi preprečili nepoštene poslovne prakse. Tako bo predvidoma določeno, da ustanovitelj, družbenik in podjetnik ne more postati oseba, ki je bila v obdobju zadnjih 12 mesecev izločena iz postopkov oddaje javnih naročil zaradi uvrstitve v evidenco gospodarskih subjektov z negativnimi referencami na podlagi zakona, ki ureja javna naročila.

Ministrstvo namreč ugotavlja, da zaradi novih omejitev v zakonu o javnem naročanju (novela je uvedla polletno preverjanje podjetij v času izvajanja javnega naročila glede izpolnjevanja zahtev delovne zakonodaje) prihaja do veriženja podjetij. Izvajalci javnih naročil tako obdržijo delovno silo, vse pravne posle pa prenesejo na drugo podjetje in tako (iste osebe, a z drugim podjetjem) še naprej sodelujejo v postopkih javnega naročanja.

Novela bo poleg tega predvidoma razširila nabor prekrškov v zvezi z delom, tako da osebe, katerim je bila izrečena globa v zvezi z njimi, ne bodo smele ustanavljati družb ali pridobiti statusa družbenika.

V zakonu bodo po predlogu črtali določbo, ki podjetnikom nalaga obveznost, da vsaj 15 dni pred prenehanjem opravljanja dejavnosti na spletnih straneh Ajpesa objavijo, da bodo prenehali opravljati dejavnost. Ministrstvo ocenjuje, da določba ni smotrna, ker gre za fizične osebe, ki še naprej odgovarjajo za svoje obveznosti z vsem svojim premoženjem.

Novela bo predvidoma v slovenski pravni red prenesla določila evropske direktive o dolgoročnem sodelovanju delničarjev pri upravljanju. Tako bodo novi členi med drugim delniškim družbam omogočili, da identificirajo svoje delničarje, predvsem ob dejstvu, pravijo na ministrstvu, da so kot imetniki delnic, ki pripadajo drugemu, lahko vključeni različni finančni posredniki, ki so tudi sami lahko eventualno celo večstopenjsko udeleženi (tako imenovani "posredniki v verigi").

Novela naj bi tudi zagotovila boljšo obveščenost delničarjev o njihovih korporacijskih pravicah in lažje uveljavljanje teh pravic ter zagotovila večjo preglednost institucionalnih vlagateljev, upravljalcev premoženja in svetovalcev za glasovanje.

Novosti bo predvidoma prinesla tudi glede sklepanja poslov družbe s člani nadzornega sveta in uprave oz. njihovimi podjetji.

Poleg navedenega vsebuje predlog ZGD-1K tudi nekatere druge spremembe.

Morebitne pripombe javnosti so možne po pošti, elektronsko na naslov ministrstva: gp.mgrt@gov.si ali prek spletnega portala e-demokracija do 10. 6. 2019.

Ali se vam je zdel članek koristen? Da Ne



Nazaj