Izvozni trgi rahlo pritiskajo na zavoro

Izvozni trgi rahlo pritiskajo na zavoro

23. 10. 2018

Vir in informacije: Delo, 9. 10. 2018, www.delo.si, Avtor: Nejc Cole, Barbara Kramžar, Mimi Podkrižnik

Izvoz Razočaranje v Franciji - Srbija z napovedano višjo gospodarsko rastjo - Bo Švica prehitela Rusijo?

Optimizem na najpomembnejših slovenskih izvoznih trgih se je v pol leta nekoliko zmanjšal, v mnogih od teh se gospodarska rast umirja. To bo z zamikom vplivalo tudi na slovenska podjetja. Kako bo na desetih najpomembnejših slovenskih izvoznih trgih?

Letos 1,8-odstotna rast nemškega BDP

Nemška vlada je v začetku meseca znižala ocene gospodarske rasti v državi, strokovnjaki ministrstva za gospodarstvo za letošnje leto pričakujejo le še 1,8-odstotno rast in prihodnje leto dvoodstotno, a so še spomladi za letos računali z 2,3-odstotno gospodarsko rastjo in 2,1-odstotno za leto 2019. V skupnem evropskem trgu je še vedno veliko povpraševanje po nemških izdelkih, doma pa potrošnjo spodbujata visoka stopnja zaposlenosti in ugodna davčna bera, a na svetovno izvozno rekorderko vplivajo globalne težave ter vse bolj tudi težave avtomobilske industrije. Vodilni gospodarski inštituti napovedujejo še desetinko ali dve odstotka nižje stopnje rasti, poleg ohlajene svetovne rasti ob zategovanju denarne politike v ZDA in ponekod drugod pa med zaviralci nemške rasti omenjajo še pomanjkanje izučene delovne sile.

Italija zadolžena in s počasno rastjo

Zahodna soseda ima s 133,4 odstotka BDP za Grčijo drugi največji javni dolg in najskromnejšo gospodarsko rast v EU. Po predvidevanju evropske komisije naj bi rast letos znašala vsega 1,3 odstotka, prihodnje leto pa 1,1 odstotka. OECD Italiji napoveduje, da se bo zaradi skromne rasti zaposlovanja zmanjšala rast končne zasebne potrošnje. Brezposelnost je konec junija znašala 10,4 odstotka. Finančni trgi se lahko hitro negativno odzovejo ob morebitnih težavah italijanskih bank in nekaterih ukrepih italijanske politike, kot je bilo povečanje načrtovanega proračunskega primanjkljaja za prihodnje leto z 0,8 na 2,4 odstotka BDP. Pribitki na italijanske državne obveznice so nad 3,5 odstotka oziroma tri odstotne točke nad nemškimi. Slovenski izvozniki v večini, po mnenju poznavalcev, zadnjih italijanskih težav ne bodo občutili.

Hrvaška: po MM Agrokorju Uljanik

Potem ko je lani gospodarstvo Hrvaške močno zaznamoval propad Agrokorja, kjer so upniki letos dosegli dogovor, hrvaška vlada zdaj poskuša reševati največjo ladjedelnico Uljanik. Med drugim je opozicijska Istrska demokratska skupščina že napovedala dopolnila, s katerimi bi zakon o izredni upravi v sistemsko pomembnih podjetjih (lex Agrokor) veljal tudi za Uljanik. Po drugi strani hrvaški turizem znova raste; v prvih osmih mesecih so našteli 15,7 milijona turistov, kar je pet odstotkov več kot v enakem obdobju lani. Hrvaški BDP se je v drugem četrtletju na letni ravni realno povečal za 2,9 odstotka. Letos naj bi zrasel za 2,7 in prihodnje leto za 2,5 odstotka, napoveduje Mednarodni denarni sklad (IMF).

Avstrija: umiritev gospodarske rasti

Dunajski inštitut Wifo je napoved gospodarske rasti severne sosede za letos znižal s 3,2 na tri odstotke, za prihodnje leto pa z 2,2 na dva odstotka. Inštitut IHS pa je napoved za letos oklestil za 0,2 odstotne točke, na 2,7 odstotka, za prihodnje leto pa je ostal pri napovedi o 1,7-odstotni rasti. Mednarodne trgovinske napetosti, težave nekaterih razvijajočih se gospodarstev, učinki sprememb denarne politike v ZDA in negotovost glede brexita bodo nekoliko znižali rast izvoza in posredno tudi investicijsko aktivnost podjetij, so poudarili v obeh inštitutih. Zaposlenost je na zgodovinsko visoki ravni, stopnja registrirane brezposelnosti je pod osmimi odstotki, javne finance pa so nominalno izravnane.

Francija slaba evropska učenka

Francosko gospodarsko leto 2018 ni najbolj spodbudno, kakor je pred kratkim napovedal ekonomski minister Bruno Le Maire, bo letos rast samo 1,7-odstotna, zaradi česar že označujejo Francijo za »slabo evropsko učenko«. Pričakovanja in predvidevanja so bila večja, sploh ob približevanju 100-odstotnemu javnemu dolgu. Francoska gospodarska rast počasni od začetka letošnjega leta, vzrok vidijo v manjši porabi gospodinjstev, to pa povezujejo z inflacijo in recimo z, od januarja, bolj obdavčenima gorivom in tobakom. Brezposelnost je bila sredi leta 9,1-odstotna ali drugače: brez dela je bilo skoraj 6,24 milijona Francozov. Že poleti je mnoge šokiral podatek Svetovne banke, da Francija ni več šesta največja gospodarska velesila, ampak jo je prehitela Indija.

Grožnja poljske nacionalistične politike

V IMF so Poljski konec aprila tudi za letos napovedovali več kot štiriodstotno gospodarsko rast, čeprav nekaj desetink odstotka nižjo od lanske. Prihodnje leto naj bi se ta še malo zmanjšala, a predsednik vlade svoji državi, ki je bila pred vstopom v Evropsko unijo obubožana, napoveduje, da bo po BDP na prebivalca prihodnje leto prehitela Portugalsko, v prihodnjih petih do desetih letih pa še Italijo. »Naj vam predstavimo poljskega tigra,« poudarja Mateusz Morawiecki. Vprašanje pa je, ali bo nacionalistična politika njegove vlade ogrozila napredek minulih desetletij.

Srbija letos v višji prestavi

Srbska centralna banka je avgusta za pol odstotne točke navzgor popravila napoved letošnje gospodarske rasti, in sicer na štiri odstotke. Lani je BDP zrasel za le 1,9 odstotka, letošnja višja napoved pa je predvsem posledica krepitve aktivnosti v gradbeništvu in kmetijstvu. S podporo tujim investicijam je Srbija privabila več investitorjev, kar prispeva k zmanjševanju brezposelnosti in povečanju kupne moči. Stopnja brezposelnosti je pri okoli 15 odstotkih. Proizvodnjo v Srbiji odpirajo tudi kitajska podjetja, tudi za izogibanje novih trgovinskih ovir.

Madžarska pred investicijo BMW

V prihodnjih dneh naj bi madžarska vlada in nemški BMW podpisala pogodbo o državni podpori pri gradnji tovarne vozil v Debrecenu, kjer bodo zaposlili več kot 1000 ljudi. To je priložnost tudi za slovenske dobavitelje avtomobilski industriji. Hkrati pa kaže, da je Madžarska še vedno zanimiva za tuje investicije, kljub pomanjkanju ustrezne delovne sile. Brezposelnost je pri dobrih štirih odstotkih. Z novo naložbo se bo povečala madžarska odvisnost od avtomobilske industrije, saj proizvodnja avtomobilov že zdaj predstavlja tretjino madžarskega izvoza. Gospodarska rast se bo umirila; IMF ji za letos napoveduje 3,4-, za prihodnje leto pa 2,8-odstotno rast. Zaupanje gospodarstva je septembra padlo na 10,4 točke, kar je najmanj letos, in sicer zaradi slabših pričakovanj glede proizvodnje in naročil.

Politična nestabilnost v BiH

Zadnji podatki kažejo na manj ugodno sliko v tretjem četrtletju od pričakovane; brezposelnost se je julija nekoliko dvignila iz zgodovinsko najnižje v juniju, industrijska proizvodnja je avgusta padla. Gospodarstvo BiH bo letos zraslo za 2,6, prihodnje leto pa za 2,7 odstotka, napoveduje IMF. K gospodarski rasti bo pozitivno vplivala krepitev industrijske proizvodnje, tuje neposredne investicije in pomoč mednarodnih institucij. Po drugi strani pa tveganje predstavljajo politične nestabilnosti in neizvedba strukturnih reform.

Dražja nafta pomaga Rusiji

Ruska federacija je edini pomembnejši slovenski izvozni trg, v katerega se je slovenski izvoz v prvi polovici leta glede na enako obdobje lani zmanjšal. Ob enakem trendu v drugi polovici leta bi jo z liste najpomembnejših desetih izvoznih trgov lahko izrinila Švica. Po recesiji v letih 2015 in 2016 se letos nadaljuje okrevanje gospodarstva; v drugem četrtletju je zraslo za 1.8- kar je pol odstotne točke več kot v prvem četrtletju. H krepitvi rasti je pripomogel dvig cen nafte in zemeljskega plina. OECD za letos Rusiji napoveduje 1.8- rast in prihodnje leto 1,5-odstotno.

V Evropi je še vedno veliko povpraševanje po nemških izdelkih, a na svetovno izvozno rekorderko vplivajo globalne težave.

Ali se vam je zdel članek koristen? Da Ne



Nazaj