Novosti pri poslovnih in osebnih transakcijskih računih

Novosti pri poslovnih in osebnih transakcijskih računih

21. 08. 2018

Vir in informacije: SPOT Svetovanje Osrednjeslovenska, Avtor: Mateja Skočir

Samostojni podjetnik – transakcijski račun

Poslovni račun je lastnost, ki je skupna vsem podjetjem, samostojnim podjetnikom ter vsem ostalim organizacijam v Sloveniji. Podjetja in organizacije so obvezana imeti vsaj en transakcijski račun, kar je do decembra 2015 veljalo tudi za samostojne podjetnike. Z novelo Zakona o davčnem postopku je bila ukinjena obveznost, ki je samostojnim podjetnikom nalagala, da morajo poslovati preko ločenega bančnega računa, s čimer jim je bilo omogočeno, da za svoje poslovanje uporabljajo isti račun, lahko tudi osebni.

Podatki o transakcijskih računih samostojnih podjetnikov in zasebnikov, vpisanih v Poslovni register Republike Slovenije so v skladu z Aktom o vzpostavitvi in vodenju registra transakcijskih računov, javni in brezplačno dostopni preko AJPESa.  Če samostojni podjetnik odpre poslovni račun, bo banka sama po uradni dolžnosti obvestila AJPES in Finančno upravo RS o številki njegovega poslovnega računa. Kadar pa samostojni podjetnik za poslovanje uporablja obstoječi osebni račun, je obveznost obveščanja o podatkih transakcijskega računa na podjetniku samem.

Novosti pri osebnih transakcijskih računih

S 1. julijem 2018 so se pričele uporabljati določbe Zakona o  plačilnih storitvah, storitvah izdajanja elektronskega denarja in plačilnih sistemih (ZPlaSSIED), ki določajo, da morajo imetniki transakcijskega računa, ki so fizične osebe, ponudnikom plačilnih storitev, ki vodijo transakcijske račune, za namen javnega in brezplačnega dostopa do podatkov v Registru transakcijskih računov (RTR), zagotavljati podatek, da se transakcijski račun uporablja tudi za opravljanje dejavnosti, in sicer preden začnejo transakcijske račune uporabljati za opravljanje dejavnosti. Omenjene določbe veljajo tudi za fizične osebe, ki osebni transakcijski račun že uporabljajo za opravljanje dejavnosti. Nadzor na izvajanjem določb je v pristojnosti Finančne uprave RS.

Pojavila se je problematika, ko ponudniki plačilnih storitev, tj. banke, ne posredujejo podatka, prejetega od stranke na AJPES. Je tudi v tem primeru odgovornost na podjetniku in s tem tveganje za plačilo globe?

Finančna uprava je glede tega podala uradno izjavo, da je v skladu z ZPlaSSIED, prisojna za vodenje prekrškovnega postopka glede prekrškov, ko stranka ponudniku plačilnih storitev  ne zagotovi podatka, da transakcijski račun, katerega imetnik je kot fizična oseba, uporablja za opravljanje dejavnosti. Če stranka to dolžnost opusti, je storila prekršek. Samostojni podjetnik posameznik ali posameznik, ki samostojno opravlja dejavnost se kaznuje z globo od 500 do 5.000 evrov. V kolikor je podjetnik svojo obveznost izpolnil, tj. banki sporočil zahtevani podatek, banka pa tega podatka iz določenih razlogov ne želi sprejeti, za prekršek ni odgovoren. Odgovornost se presoja v vsakem primeru posebej, glede na dane okoliščine, zato je pomembno, da podjetnik lahko dokaže, da je svoj del obveznosti izpolnil.

Ali se vam je zdel članek koristen? Da Ne



Nazaj