Lahko smo razvojno podjetje - smo res?

Lahko smo razvojno podjetje - smo res?

26. 06. 2018

Vir in informacije: SPOT Svetovanje Primorsko-notranjska regija, Avtor: Tomaž Stojanović, mag. posl. ved

Večina organizacij strmi, k razvoju novih ali izboljšanih izdelkov, procesov ali storitev; strmi k prilagajanju potrebam kupcev, vključevanju kupcev v razvoj ali pa ustvarjanju novih potreb. Da, organizacije strmijo k napredku, krepitvi položaja in iščejo rešitve, ki omogočajo kratkoročno ali dolgoročno konkurenčno prednost ter ekonomsko (okolijsko in družbeno) vzdržno poslovanje. Organizacije to počnejo, le nekatera, pa to počnejo načrtovano, strateško in formalizirano. O čem govorim? Organiziran način obvladovanja upravljanja raziskovalno razvojnih in inovacijskih (RRI) dejavnosti v podjetjih ali v konzorcijih podjetij ni tako pogost, kot bi to pričakovali. S tem pa mnogo organizacij ne izkorišča spodbud, zaostaja za konkurenco in postajajo manj konkurenčni. Kakšne so torej možnosti za miselni preskok v razumevanju in izkoriščanju procesa RRI ter s tem povezanimi spodbudami?

Podjetja namenijo premalo pozornosti identificiranju in formaliziranju raziskovalno razvojne in inovacijske dejavnosti (RRI). Podjetja z RRI dejavnostmi imajo na voljo več možnosti za pridobitev razvojnega denarja - nepovratnih sredstev. Podjetja, ki  izvajajo razvojno-raziskovalno-inovativne (RRI) projekte, lahko med drugim uveljavljajo kar 100% davčno olajšavo od sredstev, ki vlagajo v RRI projekte. Na voljo pa so tudi različne državne in EU spodbude.

Mnogokrat je RRI aktivnost razumljena predvsem kot raziskovanje, tako mnogo podjetij ne pomisli na razvoj in inoviranje in se opredeli kot organizacija brez RRI dejavnosti. Pri RR gre sicer res za preplet raziskovanja in razvoja, pri čemer pa v podjetjih ne gre vedno za raziskovanje v laboratorijskem in simuliranem okolju, temveč največkrat za eksperimentalni razvoj z namenom razvoja prototipov, pilotno testiranje, preizkušanje ter dokončanje in potrditev tehnologije v realnem okolju. To so dejavnosti, ki se nahajajo na stopnji tehnološke pripravljenosti (ang. TRL – Technology Readiness level) 6 do 9.

Raziskovanje je opredeljeno, kot izvirno in načrtovano preiskovanje, ki se opravlja v upanju, da bo pripeljalo do novega znanstvenega ali strokovnega znanja in razumevanja, stroški raziskovanja pa so stroški tekočega obdobja. Razvijanje je opredeljeno, kot prenašanje ugotovitev raziskovanja ali znanja v načrt ali projekt proizvajanja novih ali bistveno izboljšanih proizvodov in storitev, preden se začne njihovo proizvajanje ali opravljanje za prodajo.

Svetovna referenca za merjenje RR dejavnosti je OECD priročnik Frascati (Op. Dostopen na strani MGRT), ki opredeljuje RR dejavnost, kot k specifičnim ciljem usmerjene dejavnosti namenjene novim spoznanjem in ki temeljijo na obstoječih konceptih (in njihovih razlagah) ali hipotezah. Pri tem gre v veliki meri gre za vnaprej negotove rezultate (glede potrebnega časa in sredstev za doseganje cilja), ki so vnaprej načrtovani in finančno omejeni, ter so usmerjeni k doseganju rezultatov, ki bi se jih lahko na trgu prosto uporabljalo, bodisi uporabljalo za komercialno prodajo.

Za podjetja je najbolj značilen eksperimentalni razvoj, ki je opredeljen kot sistematično delo, pri katerem črpamo iz obstoječega znanja, pridobljenega z raziskavami oziroma s praktičnimi izkušnjami. Pomeni pridobivanje novega znanja in spretnosti za razvoj novih proizvodov, procesov ali storitev, ali za znatno izboljšanje obstoječih proizvodov, procesov ali storitev. Gre za prenašanje ugotovitev raziskovanja ali znanja v nove proizvode ali storitve torej za aktivnosti predno se začne njihovo proizvajanje ali opravljanje za prodajo. Govorimo o razvoju konkretnih praktičnih rešitev za nove ali izboljšane materiale, naprave, proizvode, procese, sisteme ali storitve v obliki razvoja orodij, vzorcev, kalupov in matric nove tehnologije, bodisi za konstruiranje in preizkušanje prototipov in modelov pred začetkom njihovega rednega proizvajanja in uporabe, ne smemo pa pozabiti tudi na razvoj procesov, sistemov in storitev.

Največkrat imajo organizacije težavo z razumevanjem, kaj sodi v raziskovalno razvojne aktivnosti in kaj ne, saj so meje velikokrat nejasne. OECD priročnik Frascati opredeljuje, da mora vsaka RR dejavnost ustrezati petim ključnim merilom R&R – ta mora biti nova, kreativna, negotova, sistematična in prenosljiva oz. ponovljiva. Pri tem je ključen element novost, kar pa ne pomeni, da predmet, naprava, sistem itn. v nobeni obliki še ne obstaja. Kot praktični primer vzemimo primer mehanizma za zapiranje oken, ki v identični obliki še ni popisan in javno objavljen, predstavlja novost, neglede na to, da okno, kot produkt že obstaja. Ravno tako ni težava, če več organizacij opravlja RRI aktivnosti na istem področju, vendar le, če to znanje in izkušnje niso javno objavljene in dostopne. Če je mednarodno problem znan in je rešitev problema znana, če so znani tudi postopki za reševanje, potem dejavnost ni RR dejavnost. Osnovno merilo za razločevanje razvoja od z njim povezanih dejavnosti je, da mora biti v razvoju prisoten pomemben element novosti in razreševanja znanstvene oziroma tehnološke nejasnosti. Praktično pa RR dejavnosti predstavljajo tiste dejavnosti, ki niso v povezavi s proizvodnim in trženjskim procesom izdelka ali storitve. RR tudi ne vključuje rutinskega preskušanja, odpravljanja napak ali ponavljajočih se sprememb obstoječih izdelkov, proizvodnih linij, postopkov ali potekajočega delovanja. Prve enote poskusne proizvodnje, v postopku serije masovne proizvodnje, se ne bi smele obravnavati kot RR prototipi. Take dejavnosti izrecno ne ustrezajo meriloma novosti in negotovosti. Sicer Razvoj, izdelava in preizkušanje prototipov sodijo v RR, Ko pa je bilo preizkušanje enega ali več prototipov zadovoljivo, je dosežena meja RR. V kolikor je zadnji prototip prodan kot končni produkt, se le te izloči iz RR dejavnosti.

V praksi se je izkazalo, da je ločevanje RRI dejavnosti v projektih za davčne olajšave na področju RR bolj strogo od spodbud oz. financiranja projektov za RRI dejavnosti. Eksperimentalnega razvoja ne smemo zamenjati z ''razvojem izdelka'', ki je celovit postopek – od oblikovanja zamisli in konceptov do komercializacije z namenom pripeljati nov izdelek na trg. Eksperimentalni razvoj je samo možna stopnja v postopku razvoja izdelka. Gre za tisto stopnjo, ko je generično znanje dejansko preizkušeno za posamezne uporabe, da bi postopek privedli do uspešnega konca. Med stopnjo eksperimentalnega razvoja se ustvarja novo znanje, stopnja pa se konča, ko merila RR ne veljajo več. Spodbude za RRI projekte so namenjene razvoju novih ali izboljšanih izdelkov, procesov ali storitev z visoko dodano vrednostjo in s tržnim potencialom, kar posledično veča konkurenčnost sodelujočih podjetij projekta, vendar so običajno upravičeni le stroški RRI dejavnosti, trženjski, komercialni in proizvodnji stroški pa so izključeni.

Dejstvo je, da le dosledno upoštevanje priročnika Frascati in s tem jasno razmejevanje RRI dejavnosti od tistih v povezavi s proizvodnjo, trženjem in plasiranjem izdelka ter jasno formaliziranim RRI procesom v organizacij, zmanjšuje tveganja napak in odpira možnosti prijave RRI projektov na različne pozive.

Kako se lahko organizacija loti formalizacije RRI dejavnosti? Evidentiran in dokazljiv razvoj v organizaciji, je mogoče doseči s sledečimi koraki:

  • Ustrezna SKD registracija RR dejavnosti: Organizacija naj poskrbi za ustrezno registracijo RR dejavnosti npr. na eni od SPOT Registracija ali SPOT Svetovanje.
  • Vpis v evidenco na Javno agencijo za raziskovalno dejavnost RS (ARRS): V kolikor ima organizacija kadre, ki ustrezajo raziskovalcem in v kolikor ima organizacija pogoje za vpis v evidenco raziskovalnih skupin na ARRS je smiseln vpis tako raziskovalcev kot skupine.
  • Ustrezno komuniciranje RRI v podjetju (vertikalno in horizontalno) ter uvedba sistema dokumentacije za beleženje RR dejavnosti.
  • Uveljavljanje davčnih olajšav za RRI projekte, ki niso financirani iz drugih javnih virov.
  • Črpanje sredstev namenjanjih za RRI aktivnosti.

Osnova RRI dejavnosti v organizaciji je plan RR dejavnosti v organizaciji in nabor projektov RRI. Tega se ob vpisu na ARRS tudi predloži. RRI projekte lahko financira organizacija sama, ali ima zunanje vire - tujega investitorja ali javne vire. Pri tem naj opozorim, da vpis v evidenco ARRS ni predpogoj za uveljavljanje davčnih olajšav ali pridobitev javnih virov za RRI dejavnosti (TRL 6-9). Vpis pripomore k kredibilnosti in formalizira dejavnosti organizacije na RRI področju. Nekateri razpisi v preteklosti so zahtevali dokazljiv in evidentiran razvoj, kot osnovo za obseg in višino financiranja RRI projekta.

Organizacije, ki se odločijo strateško vpeljati in sistematizirati RRI dejavnost ter pripravijo plan RRI projektov imajo jasnejše projekte in več možnosti pri črpanju javnih virov, kot organizacije, ki tega ne storijo.

Evidentiranje RRI aktivnosti je vsebinsko v projektni dokumentacij, in stroškovno, na ločenih stroškovnih nosilcih in podpornimi dokumenti (časovnica, računi, finančni plan in realizacija itd.). Razvoj se evidentira z oprijemljivimi proizvodnimi osnutki, risbami, načrti ali drugo dokumentacijo, ki ni namenjena tržni uporabi. Pri storitvah so to analize, raziskave in načrti procesov, strategij, pristopov itd.

Za organizacije z RRI projekti obstajajo različne spodbude, pri čemer si država prizadeva za pospeševanje inovacij (med drugim lahko tudi z vključevanjem industrijskega oblikovanja v raziskovalno razvojne in inovacijske dejavnosti podjetij), skrajšanja časa od ideje do trga, krepitev konkurenčnega položaja podjetij in njihovega pozicioniranja v obstoječih in novih verigah vrednosti ter povečanje naložb zasebnega sektorja v raziskave in inovacije.

Spodbude za raziskovalne razvoje projekte vključujejo davčne olajšave za RR aktivnosti in javne razpise:

  • Davčna olajšava za vlaganja v raziskave in razvoj so namenjene uspešnim podjetjem z ustreznim dobičkom, država pa skozi olajšavo pričakuje spodbujevalni učinek na podjetje. Davčna olajšava znaša 100% vlaganj v RR dejavnost, vendar največ v višini davčne osnove. Olajšava se lahko prenaša v naslednjih pet davčnih obdobij. Olajšava se izključuje z investicijsko olajšavo. Olajšave ni, če so vlaganja sofinanciranja s strani proračuna Slovenije ali  EU – subvencije ali dotacije iz drugih virov. Upravičeni stroški so stroški dela oseb, ki delajo na RR projektih; nakup RR opreme (100% raba za RR); stroški, povezane z zaščito intelektualne lastnine; materialni stroški, povezani z RR; stroški izobraževanja, izključno za potrebe RR projekta; stroški pogodb z zunanjimi strokovnjaki in raziskovalci, ki delajo na RR projektu. Za uveljavljanje davčne olajšave je potreben RRI projekt, sistematično evidentiranje stroškov in ustrezana dokazila o izvedbi projekta. Oddaja se skupaj z davčnim obračunom poslovanja.
  • Finančne spodbude za raziskovalno razvojne dejavnosti so dodeljene skozi različne pozive. Te so objavljene nacionalno ali centralizirano na EU nivoju. Naj naštejem le nekatere: Eurostars, Eureka, Instrument za MSP, Spodbude za raziskovalno razvojne projekte itd. Vsak od programov ima svojo značilnost, v osnovi pa vsi financirajo inovativna, RR usmerjena podjetja ali konzorcij podjetij, z namenom pospeševanja RRI aktivnosti in hitrejšega vstopa na trg in s tem ustvarjanje konkurenčne prednosti na EU in globalnih trgih.

Organiziran način obvladovanja upravljanja raziskovalno razvojnih in inovacijskih dejavnosti v podjetjih ali v konzorcijih podjetij je strateška dejavnost, ki si zasluži več pozornosti. Mnogo organizacij ne uspe razmejiti RRI dejavnosti od drugih dejavnosti ali vzpostaviti sistema evidentiranja RRI dejavnosti. Prevečkrat organizacije pripravljajo parcialne rešitve, kot je »vloga za davčne olajšave« ali »prijava na razpis« in ne razmišljajo celovito in sistemsko. Identifikacija RRI, razmejitev od rednih proizvodnih in trženjskih dejavnosti, registracija RR dejavnosti, plan RRI projektov, vpis na ARRS, ustrezno evidentiranje in komuniciranje ter razumevanje instrumentov financiranja so tisti koraki, ki omogočajo sistematično, načrtovano, strateško in formalizirano upravljanje RRI procesa. RRI dejavnosti prinašajo gospodarsko uspešno uporabo novih rešitev – so viri rasti ter temelj za trajni in stabilni gospodarski razvoj, ki omogoča blagostanje državljanov Slovenije.

Ali se vam je zdel članek koristen? Da Ne



Nazaj