Vlada sprejela predlog zakona o spodbujanju investicij

Vlada sprejela predlog zakona o spodbujanju investicij

21. 11. 2017

Objavljeno: Vlada RS, 16. 11. 2017, www.vlada.si

Vlada Republike Slovenije je 16. novembra 2017 na seji sprejela Predlog Zakona o spodbujanju investicij z namenom privabiti investitorje k trajnemu investiranju na območju Republike Slovenije, z uvedbo ustreznih spodbud in drugih aktivnosti za spodbujanje investicij.

Zakon prinaša tri glavne spremembe:

  • izenačuje domače in tuje investitorje,
  • določa prioritetno obravnavo za državo strateško pomembnih investicij,
  • in predvideva podporo tistih investicij, ki bodo trajnostno naravnane.

Predlog novega zakon določa tudi aktivnosti spodbujanja investicij in internacionalizacije slovenskega gospodarstva. Zakon izenačuje domače in tuje investitorje glede možnosti pridobitve spodbud za investiranje.

Investicije so za nacionalno ekonomijo dejavnik večanja produktivnosti in nosilec tehničnega napredka, s tem je primarna vloga investicij ustvarjanje gospodarske stabilnosti in rasti. Za zagotovitev dolgoročne blaginje prebivalcev so potrebne investicije, ki bodo prispevale k prehodu v zeleno, z viri gospodarno in nizkoogljično krožno gospodarstvo.

Prav tako so investicije za nacionalno ekonomijo eden najpomembnejših dejavnikov pri pospeševanju gospodarskega razvoja. Pomenijo povečanje kapitala, ustvarjajo proizvodnje zmogljivosti ter povečujejo število delovnih mest in možnost mobilizacije delovne sile, ki bi sicer ostala neizkoriščena. S tem prispevajo k razvoju gospodarskih družb in njihovemu prestrukturiranju, saj so investicije dolgoročno predvsem dejavnik večanja produktivnosti, prenosa znanja in nosilec tehničnega napredka, s tem pa povečujejo trgovinsko menjavo in integracije ter spodbujajo konkurenco, skrbijo za skladnejši regionalni razvoj in dodatne davčne prihodke.

Pozitivni podatki o tekočih gospodarskih gibanjih kažejo, da Republika Slovenija ponuja vse več potencialnih možnosti za vstop novih investitorjev in za širitev poslovanja tako domačim kot tujim podjetjem.

Kot strateško investicijo zakon opredeljuje investicijo v višini 40 mio EUR, ki zagotovi 400 novih delovnih mesta v predelovalni in  storitveni dejavnosti. V razvojno raziskovalni dejavnosti pa se kot strateška šteje investicija v višini 20 mio EUR z 200 novonastalimi delovnimi mesti. Za vsako strateško investicijo bo skrbela delovna skupina z zastavljeno časovnico, na čelu katere bo MGRT. Delovna skupina bo imela tudi predstavnika Ministrstva za okolje in prostor. Glavni namen te skupine je izpeljava usklajenega in karseda hitrega procesa pridobivanja dovoljenj, kot so:

  • okoljevarstveno soglasje,
  • okoljevarstveno dovoljenje
  • in gradbeno dovoljenje.

Investicije se bodo ocenjevale po merilih, na osnovi katerih se bo odločilo ali investicija spodbudo sploh dobi in kakšna ta spodbuda bo. V skladu s pravili o dodeljevanju regionalnih državnih pomoči se spodbuda lahko giba med 10 in 25 %.

Med merili je ključni poudarek na trajnostnemu in okoljskemu vidiku investicij. Vsaka izmed investicij ima svojevrsten vpliv na naravno in družbeno okolje in prav je, da je v skladu z družbeno odgovorno držo podjetij, trajnost dobila svoje mesto tudi v zakonu o investicijah.

Ali se vam je zdel članek koristen? Da Ne



Nazaj