Kje dobiti evropski denar za okoljske in podnebne ukrepe

Kje dobiti evropski denar za okoljske in podnebne ukrepe

06. 09. 2016

Vir in informacije: Finance, 29. 8. 2016, http://www.finance.si/, Avtor: Borut Hočevar

LIFE je edini finančni instrument Evropske unije, namenjen izključno varstvu okolja. Zdajšnje pravne podlage ga opredeljujejo do leta 2020, proračun za celotno EU pa znaša 3,45 milijarde evrov.

LIFE je razdeljen na dva podprograma. Del, namenjen okolju, učinkoviti rabi virov, biotski raznovrstnosti in okoljskemu upravljanju, je vreden 2,59 milijarde evrov. Podprogram za podnebne ukrepe, ki je namenjen blažitvi podnebnih sprememb, prilagajanju nanje in podnebnemu upravljanju, pa znaša 864 milijonov evrov.

Včasih zadošča le 20 odstotkov lastnih sredstev

Upravičenec lahko iz programa dobi do 60 odstotkov upravičenih stroškov projekta, izjemoma do 75 odstotkov. Vrednost projektov ni omejena, povprečno pa znaša med enim in petimi milijoni evrov. Projekti ponavadi trajajo od dve do pet let, niso pa časovno omejeni. Sredstva lahko črpajo vse pravne osebe s sedežem v EU. Pri projektu lahko sodeluje več partnerjev, prednost pri izboru imajo mednarodni projekti. Kontaktna točka za Slovenijo je ministrstvo za okolje in prostor (MOP), ki pomaga pri pripravi projektov, z vsakoletnim razpisom za sofinanciranje projektov LIFE pa prijaviteljem priskoči na pomoč tudi pri zapolnitvi preostanka proračuna, ki ga LIFE ne pokriva, in sicer do največ 20 odstotkov. Primer: prijavitelj, ki sta mu evropska komisija ali organizacija EASME za projekt LIFE odobrila 60 odstotkov upravičenih stroškov, MOP pa sofinancira 20 odstotkov, mora za svoj projekt prispevati le še 20 odstotkov lastnih sredstev.

Sodeloval je tudi MOP

Okoljsko ministrstvo je tudi samo sodelovalo in pridobilo evropska sredstva. Pripravili so projekt LIFE Krepitev zmogljivosti, ki ga je evropska komisija potrdila konec prejšnjega leta. Okoljsko ministrstvo je ta projekt namenilo krepitvi znanja o pripravi in vodenju projektov po določbah programa LIFE. Njegova vrednost je 1,2 milijona evrov, od tega je prispevek EU 980 tisoč evrov. Glavni cilji projekta LIFE Krepitev zmogljivosti so okrepitev zmogljivosti okoljskega ministrstva za izvajanje programa LIFE, izboljšanje učinkovitosti Slovenije pri izvajanju programa LIFE in izboljšanje promocije rezultatov programa. Na okoljskem ministrstvu želijo med drugim tudi povečati zanimanje za projekte LIFE in okrepiti regionalno sodelovanje pri projektih. Program LIFE predstavljajo na delavnicah, kjer tudi razložijo, kako opraviti projektno pripravo. Na MOP ponujajo tudi projektno svetovanje, dajejo spletne videonapotke, prevajajo projektno dokumentacijo in drugo. Informacije so tudi na spletni strani (lifeslovenija.si).

Prestižno priznanje tudi v Sloveniji

Med drugim so predstavili primer programa, LIFE Artemis, ki je bil uspešen na razpisu in s katerim več slovenskih izvajalcev ozavešča, organizira usposabljanje in sprejema ukrepe, povezane z invazivnimi tujimi vrstami v gozdovih. Edini slovenski projekt, ki je dobil prestižno priznanje Best of The Best LIFE Project, je Slovenia WEEE Campaign – Slovenska ozaveščevalna kampanja OEEO. Projekt se je leta 2014 uvrstil med osem najboljših v EU na področju okoljskega izobraževanja in informiranja, namenjen pa je dolgoročnemu povečevanju ozaveščenosti ciljnih javnosti o ustreznem ravnanju z odpadno električno in elektronsko opremo (OEEO).

Ali se vam je zdel članek koristen? Da Ne



Nazaj