Spremembe DDV pri uvozu blaga po 30. 6. 2016

Spremembe DDV pri uvozu blaga po 30. 6. 2016

23. 05. 2016

2 0
Koristnost članka
2 oseb je članek označilo kot koristen.

Objavljeno: Portal FinD-INFO, 10. 5. 2016, http://www.findinfo.si/

V Uradnem listu RS (št. 90/15, z dne 27. 11. 2015) je bil objavljen Zakon o spremembah in dopolnitvah ZDDV-1 (novela ZDDV-1I). Novela začne veljati 1. 1. 2016, velja pa za uvoženo blago, za katero bo obveznost obračuna DDV nastala po 30. juniju 2016.

Spremembe prinašajo opredelitev trenutno veljavnih davčnih stopenj v ZDDV-1. Čeprav se DDV že od leta 2013 obračunava in plačuje po splošni stopnji 22 odstotkov ter nižji stopnji 9,5 odstotka, bo ta ukrep šele zdaj postal trajen.

Poenostavljena bodo administrativna opravila, in sicer se bo poenostavilo obračunavanje in načina plačevanja DDV pri uvozu tako, da se DDV pri uvozu blaga s strani davčnega zavezanca v Republiki Sloveniji obračunal preko obračuna DDV oz. na podlagi samoobdavčitve in ne s carinsko deklaracijo kot uvozna dajatev neposredno ob uvozu blaga. Ta ukrep predstavlja prednost za prejemnike blaga, ker jim ni potrebno financirati uvoznega DDV.

Od 1. julija 2016 se bo torej DDV od uvoza izkazal v obračunu DDV (samoobdavčitev), hkrati pa bodo zavezanci ob izpolnjevanju pogojev v okviru istega obračuna lahko tudi odbijali DDV. Pri tem je pomembno, da bodo lahko to ureditev uporabljali zgolj nekateri subjekti. Prvi in glavni pogoj je, da so davč­ni zavezanci registrirani za DDV v Sloveniji. Če je uvoznik fizična oseba ali drug davčni zavezanec, ki ni registriran za DDV ali ni registriran za DDV v Sloveniji, nove sheme torej ne bo mogel uporabljati in bo še vedno veljalo, da DDV ob uvozu odmeri carinski organ.

Davčni zavezanec, ki je registriran za DDV v Sloveniji, bo moral ob uvozu blago obračunati in ga hkrati uveljavljati kot odbitek DDV v istem davčnem obračunu (v obrazcu DDV ga izkaže hkrati kot obveznost za plačilo DDV in na drugi strani kot odbitni (vstopni DDV) – nevtralni efekt). Prejemnik blaga bo tudi moral, če bo želel obveznost izkazati v svoji napovedi DDV posredovati še naslednje podatke:  svojo identifikacijsko številko za DDV v Sloveniji, davčno osnovo, stopnjo DDV in znesek DDV.

Pri tem velja posebna omejitev za prejemnike blaga, ki nimajo sedeža v Sloveniji, so pa pri nas identificirani za DDV. Ti bodo lahko obračunavali in plačevali DDV po novi shemi, torej v okviru svoje redne napovedi DDV v Sloveniji, če bodo imenovali davčnega zastopnika. Davčni zastopnik je lahko oseba, ki je identificirana za DDV v Sloveniji in je solidarno odgovorna za plačilo DDV od uvoza. Tuji davčni zavezanci, registrirani za DDV v Sloveniji, bodo morali v carinski deklaraciji poleg prej navedenih podatkov navesti še podatek o davčnem zastopniku. Zavezanci, ki nimajo sedeža v Sloveniji in ne bodo imenovali davčnega zastopnika, pa bodo DDV pri uvozu še vedno plačevali kot uvozno dajatev, plačano ob uvozu, čeprav so registrirani za DDV.

Ali se vam je zdel članek koristen? Da Ne



Nazaj