Kako lahko denar na Slovaškem zaslužite tudi vi

Kako lahko denar na Slovaškem zaslužite tudi vi

20. 10. 2015

Vir in informacije: Finance, 13. 10. 2015, http://www.finance.si/, Avtor: Mateja Bertoncelj

Medtem ko Mednarodni denarni sklad svetu napoveduje ohlajanje gospodarske rasti, je Slovaška med tistimi državami, ki se ji obeta zavidljiva rast. Na kaj je treba biti pozoren in kaj narediti, da bi na tem trgu uspeli.

Slovenska podjetja na Slovaškem ustvarijo 1,8 odstotka celotnega izvoza. BDP je tam lani zrasel za 2,4 odstotka, letos naj bi poskočil za 3,2 odstotka, prihodnje leto pa še bolj, za 3,6 odstotka. Rast se opazi tudi med porabniki. Ljudje res nimajo visokih plač, a vedo, da bo jutri bolje. Ozračje je pozitivno in ljudje denarja ne hranijo, kar bi se bali še slabših časov, ampak ga porabljajo.

Kakšne so cene

Porabniki so vseeno cenovno občutljivi. Trg pa je odprt in zato je ponudba velika. Glavni atribut za uspešno prodajo je dobro razmerje med ceno in kakovostjo. Veliko je spletne prodaje. Za tiste, ki nastopajo na medpodjetniškem trgu, pa večje nabave potekajo prek spletnih avkcij, kar znižuje ceno.

Slovenija ima za ta trg na veleposlaništvu na Češkem ekonomskega svetovalca Romana Weix­lerja.

Lokalni partner in znanje slovaščine

Slovaška je zaradi bližine, dobre logistične povezave s Slovenijo, uporabe evra, razmeroma enostavnega sistema dajatev, dostopne cene kvalificirane delovne sile in prepoznavnosti Slovenije naravni trg tudi za slovenska manjša in srednja podjetja. Dobro je imeti lokalnega partnerja in poznati vsaj osnove slovaščine. Vodstvo podjetij zna angleško, njihovi uslužbenci, s katerim boste sodelovali, pa ne. Treba je paziti, da so tudi oznake na izdelkih v slovaškem jeziku, na jugu slovaške pa tudi v madžarščini.

Težava je izterjava dolga

Plačilni roki so odvisni od panoge, na splošno se gibljejo od 30 do 60 dni. Če pa se bo kaj zapletlo, boste imeli pri izterjavi dolga težave. To je ena največjih težav slovaškega gospodarstva. Če posli niso zavarovani, je izterjava mogoča le prek sodišča, kjer pa so postopki zelo dolgi.

Ali se vam je zdel članek koristen? Da Ne



Nazaj